Jak wybrać system alarmowy w firmie?

Systemy alarmowe w najprostszym możliwym ujęciu są instalacjami, które pozwalają zdecydowanie zwiększyć bezpieczeństwo ochranianych obiektów lub budynków. Można je bez żadnego problemu zamontować zarówno w domu, jak i przedsiębiorstwie. Jeżeli system zostanie właściwie dobrany, zminimalizuje ewentualne ryzyko związane z kradzieżą lub włamaniem.

Jakie aspekty uwzględnić przy wyborze systemy alarmowego?

Przedsiębiorcom, którzy zdecydują się na zamontowanie instalacji alarmowej rekomendowane jest postawienie na elementy, które będą pochodziły od znanych producentów. Można mieć wtedy całkowitą gwarancję skuteczności działania. Ponadto podczas dobierania poszczególnych elementów warto doradzić się profesjonalnych instalatorów. Nie tylko pomogą oni w podjęciu ostatecznej decyzji, ale również zamontują system alarmowy.

W jakie elementy systemu alarmowego powinno się zaopatrzyć?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zdecydowanie najważniejszą częścią całego systemu alarmowego jest centrala. Jest ona bowiem w najprostszym możliwym ujęciu odpowiedzialna za współpracę wszystkich elementów, które są podpięte do wspomnianego systemu. Bardzo istotne znaczenie odgrywa także manipulator. Dzięki temu urządzeniu użytkownik będzie miał możliwość sterowania systemem. Nie można oczywiście zapomnieć o sygnalizatorze. Będzie on informował sygnałami świetlnymi, a także głośnym dźwiękiem o załączonym alarmie.

System alarmowy będzie działał poprawnie tylko wtedy, gdy zostaną dobrane odpowiednie czujniki. Obecnie można zaopatrzyć się w czujniki mikrofalowe, ruchu lub pasywnej podczerwieni PIR. Ich zadaniem jest wyłapanie niepożądanego ruchu w obszarze, który jest zabezpieczony. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się czujniki dualne. W najprostszym możliwym ujęciu łączą one wspomniane wcześniej technologie. Przedsiębiorcom, którzy są zainteresowani zabezpieczeniem drzwi i okien, rekomendowane jest postawienie na kontraktony. Reagują one zarówno na otwarcie, jak i przerwanie magnetycznego połączenia pomiędzy poszczególnymi elementami.

Co jeszcze warto wiedzieć o elementach systemu alarmowego?

Obecnie można zaopatrzyć się także w czujniki zbicia szyby. Ich zadaniem jest wykrycie hałasu oraz wibracji, które będą spowodowane rozbijanym szkłem. Warto bardzo poważnie zastanowić się nad zakupem czujników ciepła i dymu. Stosunkowo szybko wychwycą one rozwijający się pożar. Należy pamiętać, że właściwie dobrany system alarmowy zagwarantuje przedsiębiorstwu najwyższy poziom bezpieczeństwa.